Sírný pramen Petrov - lázně Petrov

Každý kdo navštíví Petrov, obvykle nevynechá návštěvu areálu vinných sklepů Plže. V dnešní době však ne všichni, kteří do Petrova přijedou vědí, že k obci neodmyslitelně patřily i zdejší lázně. V 15. a 16. století byly Petrovské lázně ceněny dokonce více než lázně v Karlových Varech. Svého času zde působil i slavný lékař Ján Jesenius, jeden ze sedmadvaceti českých pánů, kteří byli 21. června 1921 popraveni na Staroměstském náměstí v Praze. 

 

sirny pramen lazne petrov 001

 

O významu lázní svědčí i to, že se objevily již na Fabriciově mapě Moravy z roku 1569.

Číst dál...

Vinné sklepy Šidleny Milotice

Stejně jako patří k Miloticím jejich zámek, tak je jejich neodmyslitelnou součástí areál vinných sklepů Šidleny. Najdeme zde přibližně 200 vinných sklepů, nejstarší je z roku 1770. Obec Milotice leží přibližně 12 km od města Hodonín. V Miloticích a konkrétně na Šidlenách se od roku 1972 pravidelně koná jednou za dva roky, vždy druhý víkend v srpnu, Národopisný festival Kyjovského Dolňácka Milotice.

 

sklepy sidleny milotice 001 

Areál vinných sklepů leží samostatně asi 1,5 km jihozápadně od obce pod kopcem Náklo, rozložen na návrší mezi vinicemi. Areál nabízí krásný výhled do údolí, přilehlých vinohradů a milotický zámek. 

Číst dál...

Sirný pramen Heliga Čejč

Jak již nadpis napovídá naleznete tento minerální pramen v obci Čejč, která se nachází cca 18 km od města Hodonín. Historie tohoto dnes mezi laickou veřejností téměř neznámého pramene sahá hluboko do minulosti, přestože patří mezi nejvýznámnější minerální prameny tohoto regionu. Jedná se o sirnatý pramen, který je výrazně cítit po zkažených vejcích. Po překonání nezvyklé chuti a zápachu má však osvěžující účinky na zažívací orgány. Pod místem kde vytéká lze spatřit povlak bílých a černých kolonií sirných bakterií, typického průvodce tohoto typu minerální vody.

 

Sirny pramen Heliga Cejc 001

 

V letech 1716-1857 zde byly v dokonce v provozu lázně. Koncem 19. století proběhly pokusy o obnovu těchto lázní, avšak neúspěšné. Dnešní podoba pramene je kamenná studna, nacházející se přímo v korytě Čejčského potoka ze které minerální voda vyvěrá. Pramen Heliga se nachází na okraji obce, v nadmořské výčce 175 metrů, a dostanete se k němu odbočkou z hlavní cesty z Čejče směr na Brno. Okolo prochází také dálková červeně značená turistická cesta T.G. Masaryka vedoucí z Hodonína do Hustopečí, k prameni pak vede krátká odbočka.

Číst dál...

Zámek Milotice

Státní zámek Milotice je zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury, který nechal v letech 1719–1743 vybudovat Karel Antonín Serényi. Návštěvníci si zde mohou zdarma prohlédnout udržovanou zámeckou zahradu a některé dílčí expozice.

 

zamek milotice 001

 

Placená prohlídková trasa zámkem Vám nabídne pohled do životního stylu a každodennosti posledního majitele zámku Ladislava Seilerna (1886–1976) a jeho rodiny v první polovině 20. století. Prohlídková trasa je koncipována na základě přímého vypravování Ladislavovy dcery Marie Henrietty, roz. Seilern (1918–2008).

Číst dál...

Jarohněvický rybník

V těsném sousedství města Dubňany, na křižovatce cyklotras z Kyjova do Mutěnic a směru na Šardice a Hovorany, nedaleko známých sklepů pod Dubňanskou horou se rozléhé turisticky málo známý cíl, kterým je Jarohněvický rybník, nazvaný po již zaniklé vsi Jarohněvice. Rozlohou necelých 100 hektarů se řadí mezi největší vodní plochy hodonínského okresu.

 

jarohnevicky rybnik Dubnany 001

 

Vznik Jarohněvického rybníka sahá několik staletí hluboko do historie.

Číst dál...