Stezka lovců mamutů v Boršicích

Naučná stezka „Po stopách lovců mamutů“ o délce asi 1 km, která se nachází v obci Boršice u Buchlovic v místním lesíku chrástka na autentickém místě nálezů paleolitického osídlení.
Naučná stezka byla otevřena v roce 2017 a návštěvníci se zde seznámí s informacemi a poznatky o životě lovců mamutů, o jejich způsobu obživy a o osídlení zdejší krajiny.
Stezka je určena pěším turistům, rodinám s dětmi i seniorům, prostě všem obyvatelům i návštěvníkům obce Boršice a zcela jistě se stane i výborným poznávacím a vzdělávacím prvkem pro školní výlety.

 

stezka lovcu mamutu 001

Pokud tedy máte rádi historii, nebo se třeba jen rádi procházíte lesem, je toto místo určeno pro Vás. Po průchodu krásnou dřevěnou bránou se dostanete do světa mamutů a seznámíte se zde také s druhy obydlí, výrobou jednoduchých nástrojů a první keramiky, dopravními prostředky, stravováním, dále pak s vírou či počínajícím uměním. Na trase naučné stezky kromě obvyklých zastavení, vybavených informačními tabulemi, naleznete také dřevěné sochy zvířat a lovců mamutů v životní velikosti, stopy zvířat, posvátný šamanský sloup nebo krytá posezení. Dřevěné sochy zvířat a lovců mamutů v životní velikosti, vytvořil umělecký řezbář Martin Cigánek z Valašských Klobouk.

 

stezka lovcu mamutu 003


Zajímavostí stezky jsou tzv. vymítači mýtů a pověr. Jsou to grafické vsuvky v textu panelů, které boří zažité mýty a nepravdy z učebnic dějepisu a školních lavic (Na rozdíl od některých vyobrazení či školní četby se nám sami lovci mamutů 100 let představují na vlastních soškách jako upravení, učesaní či ostříhaní lidé, kteří se rádi pečlivě zdobí. To sledujeme už půlstoletí i v některých hrobech.

  

stezka lovcu mamutu 005


Stezku naleznete pokud jedete od Nedakonic po levé straně od hlavní silnice. Bohužel ukazatele nejsou příliš výrazné, proto doporučujeme se předem podívat na mapu. Parkování je možné poblíž stezky, nebo v příjezdových uličkách.

 

stezka lovcu mamutu 002


Chybí zde sice možnost občerstvení a nejsou zde žádné toalety, ale to moc nevadí, neboť můžete procházku stezkou mamutů spojit s návštěvou nedalekého areálu na Haldě, kde vše potřebné naleznete.
Všechny návštěvníky však odmění příjemná procházka přírodou a spousta zajímavých informací.

 

stezka lovcu mamutu 004

 

Více informací na: https://www.facebook.com/stezkalovcumamutu

Brožura ke stažení ZDE.

 

Mapa pro lepší orientaci, kde železnici naleznete: