Přehrada Sovín - Smraďavka

V podhůří Chřibů, přibližně 2 km od Buchlovic a přibližně ve stejné vzdálenosti od obce Boršice u Buchlovic, se nachází méně známá přehrada Sovín nebo také Nad Sovínem místními nazývána rovněž Smraďavka (podle nadalekých lázní Smraďavka - Lázně leopoldov). Jedná se o průtočnou vodní nádrž s rozlohou přibližně 11,8 hektaru a průměrnou až pětimetrovou hloubkou.

 

prehrada smradavka sovin nad sovinem 001

 

Přehrada vznikla koncem 60. let minulého století na Dlouhé řece pod lázněmi Leopoldov jako závlahová nádrž. Od roku 2011 je ve správě státního podniku Lesy ČR a v současné době slouží jednak svému původnímu účelu, jednak pro rekreaci ke koupání a rovněž pro sportovní rybolov. V letech 2016 až 2017 byla celkově zrekonstruována. V okolí se nachází řada rekreačních objektů.

 

prehrada smradavka sovin nad sovinem 002

 

Nejvhodnějším místem pro koupání je pláž, nacházející se přímo u přístavní hráze, na protějším břehu od příjezdové silnice. Čeká na vás příjemné přírodní prostředí. Vstup do vody je pozvolný a koupání je tak vhodné i pro menší děti. Plavci mohou samozřejmě využít celou plochu přehrady. Voda bývá poměrně čistá a teplá.

Vstup na pláž i koupání je zdarma.

 

prehrada smradavka sovin nad sovinem 003

 

Parkování je možné na přírodním parkovišti podél cesty z Boršic u Buchlovic tesně nad hrázním tělesem. Pro hosty penzionu Na přehradě je umožněn rovněž přejezd po hrázním tělese a následná bezplatná možnost parkování přímo v areálu penzionu. Pro ostatní vozidla je vzezd na hrázní těleso zakázán.

Toalety je možné využít v přilehlé restauraci penzionu Na Přehradě.

 

prehrada smradavka sovin nad sovinem 004

 

V příjemné restauraci penzionu Na přehradě se salonkem, krbem a 40 místy si lze pochutnat na jídlech klasické české a mezinárodní kuchyně, výběrem ze stálé nabídky jídel. Nápojový lístek nabízí sortiment nealkoholických a alkoholických nápojů, které si můžete vychutnat také na letní terase.

Součástí areálu penzionu je rovněž lanové centrum, tenisový kurt, pimpongové stoly a dětské hřiště.


Mapa pro lepší orientaci: