Vinné sklepy Šidleny Milotice

Stejně jako patří k Miloticím jejich zámek, tak je jejich neodmyslitelnou součástí areál vinných sklepů Šidleny. Najdeme zde přibližně 200 vinných sklepů, nejstarší je z roku 1770. Obec Milotice leží přibližně 12 km od města Hodonín. V Miloticích a konkrétně na Šidlenách se od roku 1972 pravidelně koná jednou za dva roky, vždy druhý víkend v srpnu, Národopisný festival Kyjovského Dolňácka Milotice.

 

sklepy sidleny milotice 001 

Areál vinných sklepů leží samostatně asi 1,5 km jihozápadně od obce pod kopcem Náklo, rozložen na návrší mezi vinicemi. Areál nabízí krásný výhled do údolí, přilehlých vinohradů a milotický zámek. 

 

sklepy sidleny milotice 002

 

 

Mezi další oblíbené vinařské akce patří:

Otevřené sklepy v době milotického foklorního festivalu,
Burčákový pochod, druhou sobotu v říjnu,
Martinské Šidleny s ochutnávkou prvních vín z letošní úrody, vždy v sobotu po sv. Martinu.

 

sklepy sidleny milotice 003

 

Vinařství má v Miloticích dlouholetou tradici a jeho počátek se datuje již do 12.století. V průběhu třicetileté války vinařství zaniklo a obnoveno bylo až teprve koncem 17.století.

 

sklepy sidleny milotice 004 

 

Současná celková výměra vinic v obci je 89 ha, z toho viničná trať Šidleny 64 ha a trať Kopce 25 ha. Hlavní pěstované odrůdy bílé jsou Rulandské, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Tramín, Chardonnay, Müller Thurgau, z červených Frankovka, Svatovavřinecké, André, Zweigeltrebe a Portugal modrý.


A jak vznikl název Šidleny? Jednou z verzí o vzniku názvu je domněnka, že zde dříve byla rozšířená hrušeň - Šídlenka.

 

svaty urban sidleny

 

V areálu naleznete řadu sklepů, kde můžete posedět nebo třeba jen zakoupit víno. Vždy zde naleznete některého z vinařů. V areálu je také několik možností ubytování. A pokud navštívíte Milotice nenechejte si ujít návštěvu místního zámku.

 

Mapa pro lepší orientaci: