Zámek Milotice

Státní zámek Milotice je zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury, který nechal v letech 1719–1743 vybudovat Karel Antonín Serényi. Návštěvníci si zde mohou zdarma prohlédnout udržovanou zámeckou zahradu a některé dílčí expozice.

 

zamek milotice 001

 

Placená prohlídková trasa zámkem Vám nabídne pohled do životního stylu a každodennosti posledního majitele zámku Ladislava Seilerna (1886–1976) a jeho rodiny v první polovině 20. století. Prohlídková trasa je koncipována na základě přímého vypravování Ladislavovy dcery Marie Henrietty, roz. Seilern (1918–2008).

 

zamek milotice 002

 

Kromě výše jmenovaných aktivit je zde možnost zapůjčení repliky dobových šatů (barokních, rokokových a romantických) a doplňků na procházku zahradami a fotografování v exteriérech zámeckého areálu. Půjčovna kostýmů nabízí více než 160 kostýmů různých velikostí pro děti, ženy i muže.

 

Zámek Milotice pujcovna kostymu

 

Posledními soukromými držiteli milotického zámku byl rod Seilernů, jemuž byl majetek konfiskován na základě Benešových dekretů. Veřejnosti byl zámek zpřístupněn již roku 1948. Následně prošel zámek v průběhu 20. století několikrát úpravami interiérů, naposledy v roce 2005, kdy dostaly prostory zámku podobu jakou měl v době svých posledních majitelů.

 

zamek milotice interier 001

 

V areálu zámku se nachází rovněž turistické informační centrum, které návštěvníkům poskytne potřebné informace nejen o milotickém zámku, ale také o zajímavých turistických cílech v blízkém okolí. Vedle turistického centra v prostorách bývylé konírny je pro návštěvníky k dispozici sociální zaříze.

 

informacni centrum Milotice 002

 

Součástí zámeckého areálu je rovněž restaurace s širokou nabídkou jídel a nápojů.

 

zamek milotice zahrada 001

 

Zámek je rovněž častým cílem cyklistů, neboť před zámkem vede frekventovaná cyklostezka která vede po "staré zámecké cestě" a navazuje na cyklostezku z Kyjova do Mutěnic tzv. Mutěnku, které vede také například podél Jarohněvického rybníka a také lokality Dubňanská hora, která je vyhledávána především milovníky dobrého moravského vína.

 

Milotice cyklostezka 001

 

Více informaci naleznete zde.

 

Mapa pro lepší orientaci: