Sírný pramen Petrov - lázně Petrov

Každý kdo navštíví Petrov, obvykle nevynechá návštěvu areálu vinných sklepů Plže. V dnešní době však ne všichni, kteří do Petrova přijedou vědí, že k obci neodmyslitelně patřily i zdejší lázně. V 15. a 16. století byly Petrovské lázně ceněny dokonce více než lázně v Karlových Varech. Svého času zde působil i slavný lékař Ján Jesenius, jeden ze sedmadvaceti českých pánů, kteří byli 21. června 1921 popraveni na Staroměstském náměstí v Praze. 

 

sirny pramen lazne petrov 001

 

O významu lázní svědčí i to, že se objevily již na Fabriciově mapě Moravy z roku 1569.

 

Fabriciova mapa Moravy 002

Fabriciova mapa Moravy foto zdroj:  wikipedia

 

Dalšího velkého rozmachu místní lázně dosáhly ve dvacátých letech minulého století, kdy jejich bývalou slávu obnovil židovský podnikatel Julius Hahn, který zakoupil místní hostinec a později vystavěl i hotel. Za jeho působení měly lázně krásnou květinovou zahradu, dvanáct koupelen se studenou i teplou vodou, tři koupelny pro židy a jednu pro hraběcí rodinu. V této době navštěvovala lázně řada významných osobností tehdejší doby.

 

sirny pramen lazne petrov 002

 

Petrovské lázně byly v provozu v různých podobách až do roku 1987, kdy byly definitivně uzavřeny. Dnes již lázně a jejich dřívější slávu připomíná pouze minerální pramen s alkalicko-sirnato železitou vodou, který se nachází na obecních pozemcích za místní prodejnou potravin. Nad pramenem nechala obec zbudovat prostorný altán a je možnost si zde i odpočinout na instalovaných lavečkách se stolem. Vodu si můžete z pramene zdarma načerpat z vývěru, který však není příliš vydatný, nebo můžete využít sousední pumpy a vodu si ručně napumpovat. Voda ze zdejšího pramene je vhodná především k léčbě pohybového ústrojí a kožních onemoznění, ale také žaludečních potíží.

Zda budou lázně v Petrově ještě někdy obnoveny je otázkou budoucnosti, ale již dnes můžete navštívit jejich léčivý pramen, ochutnat kvalitní a dobré víno v petrovských Plžích, nebo třeba navštívit přístav Petrov, který je největším a současně nejmodernějším přístavem na Baťově kanále. Při této příležitosti si můžete zapůjčit lod z naší půjčovny a podniknout plavbu po této zajímavé vodní cestě. Upozorňujeme, že je potřeba objednat si loď předem. Ať využijete návštěvu Petrova k jakékoli aktivitě, určitě nebudete zklamáni. 

 

Mapa  pro lepší orientaci: