Hvězdárna ve Veselí nad Moravou

Pokud plánujete cestu do Veselí nad Moravou, nebo výlet po Baťově kanále, můžete tyto činnosti spojit se zajímavou návštěvou veselské hvězdárny. Přímo u hvězdárny se nachází přístaviště "U hvězdárny", kde můžete vyvázat svoje plavidlo, nebo využít nedalekého přístavu ve Veselí nad Moravou.

hvezdarna veseli nad moravou

Hvězdárna ve Veselí nad Moravou je specializované kulturní zařízení orientované na popularizaci a vzdělávání v oboru astronomie a příbuzných přírodních a technických věd. Pořádají se zde odborné přednášky a především pozorování noční oblohy.

Hvězdárna je v provozu od srpna roku 1963, kdy byla hvězdárna slavnostně otevřena veřejnosti.

Hvězdárna se nachází vedle Baťova kanálu na západním okraji města Veselí nad Moravou asi 300 m od silnice E54 vedoucí směrem na Kyjov a dále na Brno.

Otevřeno bývá v pátek v době od 21 do 23 hodin. Pokud Vám nevyhovují pravidelná páteční pozorování a přejete si individuální pozorování jen pro Vás, objednejte se na webu hvězdárny. Doporučeno je max. 10 osob. Pozorování s Vámi mohou navštívit i děti, počítejte však s jejich únavou ve večerních hodinách. Pozorování je naučnou prohlídkou hvězdné oblohy (naučíte se základní souhvězdí a dalekohledem „prozkoumáme“ dostupné planety, hvězdokupy, mlhoviny apod.) Délka pozorování je 60 až 120 minut, záleží především na zájmu návštěvníků, velikosti skupiny a rovněž na počasí. Cena individuálního pozorování je 200 Kč.

Hvězdárna je pro veřejnost za účelem pozorování noční oblohy otevřena celoročně.
V červenci a srpnu je pro návštěvníky hvězdárny během dne k dispozici audiovizuální pořad a prohlídka pozorovatelny s dalekohledem (denně mezi 14 až 18 hodinou).

 

hvezdarna veseli nad moravou 02

 

Adresa:

Hvězdárna Veselí nad Moravou
Benátky 32
698 01 Veselí nad Moravou

telefon:
+420 518 322 614

web: http://www.hvezdarna-veseli.cz/

 

Mapa pro lepší orientaci, kde hvězdárnu najdete: