Muzeum ve vagónu

"Muzeum ve vagónu" se nachází v historickém železničním voze, tzv. rybáku, ve kterém je umístěna expozice malého železničního a hornického muzea v Ratíškovicích. Dozvíte se zde řadu zajímavých informací z historie těžby lignitu - tzn. hnědého dřevěného uhlí a také ze současnosti železničních tratí okresu Hodonín.

muzeum ve vagonu ratiskovice

Kromě muzejních exponátů a řady dobových fotografií je zachován původní interiér historického železničního vozu ve stavu, v jakém před bezmála sedmdesáti lety vyjel najet své první kilometry.

Nyní muzeum nabízí tři vagony, ve dvou se věnuje těžbě uhlí a ve třetím je výstava zaměřená na přírodu a folklor.

muzeum ve vagone pohled od koleji

Jeden je takzvaný dobytčák, v němž lidé najdou expozici mapující historii parašutistů Slovácka za druhé světové války. Přiblíží tak tragické příběhy Oldřicha Pechala či Jaroslava Kotáska, členů skupiny Carbon.

plosinak muzeum ratiskovice

Druhou je cisterna z roku 1916 a třetí je takzvaný plošiňák, kterým se přepravovalo uhlí.

cisterna muzeum ratiskovice

Máte zde také možnost projížďky šlapací drezínou po trati kudy se dříve přepravovalo uhlí z dolu Tomáš v Ratíškovicích na výklopník do Sudoměřic, odkud uhlí putovalo po Baťově kanálu až do Baťových závodů ve Zlíně. 

Šlapací drezíny v Ratíškovicích jezdí už od roku 2004 a ročně převezou asi pět tisíc lidí. K dispozici jsou drezíny pro 4 nebo 6 osob, z nichž 2 musí šlapat do pedálů. Směr jízdy se otáčí snadnou výměnou šlapacích násad.

Vstupné do muzea je 20 Kč. Děti, důchodci a ZTP platí poloviční. V muzeu se nachází WC.

vychod od vlaku

 

Provozní doba muzea :

PO zavřeno, ÚT-NE 10:00-17:00 hod.

Drezína za 250 Kč/hod. (až pro 6 osob) Na telefonickou objednávku (tel. 724 247 671). Jízdenku je nutno vyzvednout nejpozději 10 min. před odjezdem drezíny.

 

muzeum ratiskovice posezeni

 

Adresa:

Muzeum ve vagónu

U trati,

696 02 Ratíškovice

 

Mapa pro lepší orientaci, kde muzeum najdete: